آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
وضعیت خرید و فروش ارز در بازار تهران

افت نرخ ارز در هفته گذشته به گونه‌ای بود که موجب تعجب همگان شد. نرخ از ۳۷۰۰ تومان در مرداد ماه سال گذشته آرام، آرام رشد کرد و …

وضعیت خرید و فروش ارز در بازار تهران

فارس نوشت: افت نرخ ارز در هفته گذشته به گونه‌ای بود که موجب تعجب همگان شد. نرخ از ۳۷۰۰ تومان در مرداد ماه سال گذشته آرام، آرام رشد کرد و تا پایان سال ۹۶ به ۴۷۰۰ تومان هم رسید و در ÙØ±ÙˆØ±Ø¯ÛŒÙ† Ù…اه ۶ هزارتومان هم قیمت خورد. 

از ۲۱ فروردین صرافی‌ها بسته شد اما قیمت ارز به رشد خود ادامه داد. ۷ هزار تومان، ۸ هزار تومان، ۹ هزار تومان، ۱۰ هزارتومان، ۱۱ هزار تومان، ۱۲ هزار تومان، ۱۴ هزار تومان و ÛŒÚ©Ø¨Ø§Ø±Ù‡ Ø¯Ø± مدت دو هفته یک جهش به ۱۹ هزار تومان. در تمام این مدت بانک مرکزی و مسئولان دولت به غیر از راه‌اندازی نصفه و نیمه بازار ثانویه ارزی و تامین پر حرف و حدیث ارز برای واردات کالاهای اساسی به نرخ ۴۲۰۰ تومان، کار دیگری انجام ندادند.

رکورد ۱۹ هزار تومانی ارز روز چهارشنبه به ثبت رسید و از شنبه بانک مرکزی در هماهنگی کامل با چند رسانه همسو با دولت و بانک مرکزی، موج کاهش قیمت ارز را به راه انداخت. در واقع در گام اول در رسانه‌ها از احتمال ریزش قیمت ارز سخن به میان آوردند و فردای آن روز بانک مرکزی وارد عمل شد و با خرید و فروش ارز که در بعضی منابع میزان آن ۳۰ میلیون یورو اعلام شد، جرقه کاهش قیمت‌ها را زد. 

این جرقه در کنار موج رسانه‌ای هماهنگ شده از قبل، توپ قیمت‌ها را در سراشیبی قرار داد و مردم عادی که برای حفظ ارزش دارایی خود مقداری ارز خریده بودند را به بازار کشاند. توپخانه رسانه‌ای هم مدام بر طبق کاهش قیمت‌ها می‌کوبید و حتی پا را فراتر از مرز واقعیت گذاشت و خبرهایی درخصوص کاهش قیمت ارز تا ۱۰ هزار تومان و حتی ۸ هزار تومان و ۷ هزار تومان منتشر کردند. آنقدر این موج گسترده بود که بسیاری افراد تصور کردند قیمت ارز واقعا به ۸ هزار تومان رسیده است.

اما در همان زمان بررسی و مشاهدات خبرنگاران در میدان و خیابان فردوسی نشان می‌داد قیمت واقعی ارز در دامنه ۱۳ تا ۱۴ هزار تومان است و به هیچ وجه خبری از نرخ ۸ هزار و ۱۰ هزار تومان نبود. 

عجیب‌تر آنکه فردای آن روز، قیمت‌ها در بازار آزاد رو به افزایش گذاشت و صرافی‌ها دلار را ۱۴۲۰۰ تومان و دلالان ۱۵۵۰۰ تومان معامله می‌کردند اما در همان روزها جبهه رسانه‌ای در بوق کاهش قیمت‌ها و بشتابید برای فروش ارز می‌دمیدند. بوقی که جز در فضای مجازی، جای دیگری شنیده نمی‌شد و عملا تاثیر خاصی در واقعیت بیرونی نداشت.

بعد از ظهر همان روز بانک مرکزی بالاخره یک بخشنامه صادر کرد با این محتوا که صرافی‌ها می‌توانند تا سقف ۵ هزار یورو برای همه تقاضاها ارز بفروشند. این بخشنامه یک اثر مثبت در بازار داشت و موجب افت قیمت دلار تا حدود ۱۳ هزار تومان شد. بانک مرکزی از صرافی‌های بانک‌ها خواست که از دارندگان ارز، ارز به قیمت ۱۰ هزار تومان و ۱۱ هزار تومان بخرند تا مبدا مردم عادی با مشکل مواجه شوند.

جوّ کاهش قیمت ارز ادامه داشت تا اینکه دیروز، یکشنبه از ابتدای آغاز به کار بازار و همزمان با مذاکرات مجلس درباره بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم ( CFT ) Ù†Ø±Ø® ارز روی تابلو‌های صرافی‌ها به ۱۲۷۰۰ و ۱۲۶۰۰ تومان کاهش یافت. در چنین شرایطی باز هم رسانه‌های حامی، خبر از حضور گسترده مردم در بازار برای فروش ارز و کاهش قیمت‌ها به Ø­Ø¯ÙˆØ¯ ۱۱ هزار تومان را روی خروجی خود قرار داده و در کانال‌های خبری Ø¨Ø§Ø²Ù†Ø´Ø± Ú©Ø±Ø¯Ù†Ø¯. 

اما در همان ساعات، مشاهدات خبرنگاران از بازار ارز در آن ساعات گویای این بود که در اغلب صرافی‌ها ارز با هیچ نرخی به فروش نمی‌رسد و فقط یک صرافی فروشنده دلار به قیمت ۱۳۱۵۰ تومان بود. وضعیت بازار خیلی عجیب بود. هم ارزی برای فروش نیست، هم نرخ ۱۲۷۰۰ تومان ظاهرا به اجبار و اکراه روی تابلو صرافی‌ها درج شده بود و دلالان هم در همان حدود قیمتی نرخ پیشنهاد می‌کردند.

وضعیتی که طبیعتا نمی‌توانست حتی برای مدت کوتاهی در حد چند ساعت هم پایدار باشد. دقیقا یک ساعت بعد قیمت سیر صعودی Ø¨Ù‡Ø§ÛŒ Ø§Ø±Ø² آغاز شد و تا پایان فعالیت بازار، قیمت ارز به ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. امروز هم در ادامه روند افزایشی قیمت، Ø¨Ù‡Ø§ÛŒ Ø¯Ù„ار از ۱۴ هزار تومان عبور کرد و حتی برخی صرافی‌ها بیش از ۱۴۵۰۰ تومان هم دلار را می‌فروختند.

* قیمت دلارتاریخ قیمت دلار
۱۶ مهر ۱۴،۴۰۰ تومان
۱۵ مهر ۱۳،۵۰۰ تومان
۱۵ مهر (ظهر) ۱۲،۷۰۰ تومان
۱۴ مهر ۱۳،۵۰۰ تومان
۱۰ مهر ۱۳،۰۰۰ تومان
۹ مهر ۱۶،۰۹۱ تومان
۸ مهر ۱۷،۰۳۸ تومان
۷ مهر ۱۷،۰۰۰ تومان
۶ مهر ۱۷،۶۰۰ تومان
۵ مهر ۱۹،۰۰۰ تومان
۴ مهر ۱۶،۱۲۰ تومان
۳ مهر ۱۶،۱۲۶ تومان
۲ مهر ۱۵،۶۰۰ تومان
۱ مهر ۱۴،۷۵۴ تومان
۳۱ شهریور ۱۴،۴۶۰ تومان
۲۶ شهریور ۱۴،۲۷۰ تومان
۲۵ شهریور ۱۴،۱۹۰ تومان
۲۴ شهریور ۱۳،۷۴۰ تومان
۲۱ شهریور ۱۳،۵۰۰ تومان
۲۰ شهریور ۱۳،۷۲۰ تومان
۱۹ شهریور ۱۳،۴۰۰ تومان
۱۸ شهریور ۱۲،۳۷۰ تومان
۱۷ شهریور ۱۲،۹۵۰ تومان
۱۴ شهریور ۱۴،۹۵۰ تومان
۱۳ شهریور ۱۳،۴۵۰ تومان
۱۲ شهریور ۱۲،۶۵۰ تومان
۱۱ شهریور ۱۱،۵۵۰ تومان
۱۰ شهریور ۱۰،۹۳۰ تومان
۹ شهریور ۱۰،۹۲۰ تومان
۷ شهریور ۱۰،۷۸۰ تومان
۶ شهریور ۱۰،۸۷۰ تومان
۵ شهریور ۱۰،۶۷۰ تومان
۴ شهریور ۱۰،۴۷۵ تومان
 ارسال در حدود 4 ماه قبل  ادامه مطلب »