آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
آهنگ های ویژه
Best Posts
کاشت مو
بهترین سایت کاشت مو با کمترین قیمت
کلینیک زیبایی
استقبال متفاوت مردم ایران از بازگشت تحریم‌ها ..!

امروز دوشنبه و در آستانه بازگشت مرحله اول تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه اقتصاد ایران، با واکنش‌های بسیار متفاوتی در بازارها روبه‌رو شده‌ایم.

بورس اوراق بهادار تهران امروز دوشنبه و در آستانه بازگشت مرحله اول تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده علیه اقتصاد ایران رکورد شکست و بازار آزاد ارز نیز شاهد کاهش قیمت‌ها بود.

در حالی که از یک دقیقه بامداد روز ۶ ماه اوت (۱۵ مردادماه) بخشی از تحریم‌های دو مرحله‌ای مالی و تجاری آمریکا علیه اقتصاد ایران آغاز می‌شود، بورس اوراق بهادار تهران با شروع معاملات روز دوشنبه خود با تشکیل صف خرید یکهزار میلیارد تومانی سهام شرکت‌های تولیدکننده فلزات، محصولات پتروشیمی و معادن استخراج فلزات مواجه شد.

بدین ترتیب همزمان با رشد قیمت سهام شرکت‌های عضو بورس تهران، شاخص کل این بورس با جهش ۵۱۹۸ واحدی، رکورد تاریخی ۱۳۳/۶۴۶ واحدی را ثبت کرد.

در میان شرکت‌های بورسی، رشد قیمت سهام فولاد خراسان به تنهایی ۴۸۷ واحد در رشد شاخص کل بورس تهران تاثیرگذار بود.

 

استقبال متفاوت مردم ایران از بازگشت تحریم‌ها ..!

این در شرایطی است که بخشی از تحریم‌های آمریکا که از روز سه‌شنبه دوباره اعمال خواهد شد، شامل تحریم تجارت فلزات و صنعت خودرو می‌شود.

با این وجود، در جریان معاملات روز دوشنبه بورس تهران، شرکت محور خودرو و حق تقدم شرکت موتورسازان تراکتورسازی که از مجموعه شرکت‌های صنعت خودرو محسوب می‌شوند، شاهد رشد قیمت سهام بودند.

در مجموع بورس اوراق بهادار تهران طی معاملات روز دوشنبه شاهد معاملاتی به ارزش یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود.


کاهش قیمت ارز و سکه

در بازار آزاد ارز تهران نیز در جریان داد و ستدهای روز دوشنبه، قیمت انواع ارزهای خارجی سیر نزولی به خود گرفت.

به طوری که بهای هر یورو با بیش از ۶۵۰ تومان کاهش به کمتر از ۱۱ هزار تومان رسید و نرخ دلار آمریکا هم به حدود ۹۴۰۰ تومان تنزل کرد.

قیمت هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امام نیز با بیش از ۳۰۰ هزارتومان کاهش به کمتر از ۳٫۴ میلیون تومان رسید.

این در شرایطی است که مطابق مفاد تحریم‌های آمریکا، خرید و فروش اسکناس دلار و معامله طلا برای دولت ایران ممنوع خواهد شد و دولت ایران امکان استفاده از موجودی حساب‌های ریالی خود در خارج از کشور را نخواهد داشت.

با این وجود بانک مرکزی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که از روز سه شنبه معاملات ارز را آزاد خواهد کرد و تعیین قیمت آن را به سازوکار بازار خواهد سپرد و نرخ رسمی دلار را تنها برای تامین کالاهای اساسی مورد استفاده قرار خواهد داد.

طی هفته‌های گذشته و با وجود اعلام سیاست تک نرخی ۴۲۰۰ تومانی برای ارز و اعمال محدودیت گسترده برای خرید و فروش آزاد آن، نرخ دلار رکورد تاریخی ۱۲ هزارتومان را نیز ثبت کرده بود. همچنین قیمت هر قطعه تمام سکه طلا تا ۴٫۶ میلیون تومان صعود کرده بود.


افت قیمت خودرو

همچنین بازار خودرو ایران نیز روز دوشنبه شاهد کاهش قیمت‌ها تا سقف ۵ میلیون تومان بود.

در این میان به عنوان نمونه قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با کاهش یک میلیون تومانی، ۴۷ میلیون تومان معامله شد و بهای سمند EF7 هم با کاهش ۳ میلیون تومانی به ۴۷ میلیون تومان رسید.

۹۰ روز پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای پنج قدرت جهان با ایران، موج اول تحریم‌های تجاری و مالی این کشور علیه اقتصاد ایران تا ساعاتی دیگر بازمی‌گردد.

این تحریم‌ها از سال ۲۰۱۵ میلادی و در پی حصول توافق هسته‌ای با ایران از سوی آمریکا متوقف شده بود ولی با هدف آن چه که دولت آمریکا «کاهش تندروی‌های حکومت ایران» عنوان شده از ساعت یک دقیقه بامداد فردا سه‌شنبه، ۶ اوت (۱۶ مرداد) بار دیگر برقرار خواهد شد.

 ارسال در حدود 4 ماه قبل  ادامه مطلب »